ΕΛΛΑΔΑ 30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: «Πνίγηκε» ο Ολυμπιακός, νίκες για ΠΑΟΚ, Πανιώνιο & Εργοτέλη...

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-1: ''Πνίγηκε στα Πηγάδια ο Ολυμπιακός...''

Ο ΠΑΣ χόρευε στη βροχή κι εκμεταλλευόμενος υποδειγματικά τις ολιγωρίες του Ολυμπιακού επικράτησε με το εμφατικό 3-1 στους «Ζωσιμάδες», αποτέλεσμα που του δίνει βάσιμες ελπίδες για την είσοδο στα πλέι οφ!

Ίλιτς (32’), Μανιάς (42’) και Ακόστα (74’) «υπέγραψαν» τη σπουδαία νίκη των Ηπειρωτών που εδραιώνονται στην 5η θέση και στο +4 από τους διώκτες τους.

Ο Μιλιβόγεβιτς (68’) μείωσε για τους Πειραιώτες, που δεν μπόρεσαν να βρουν κενούς χώρους στο σημερινό παιχνίδι.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι γηπεδούχοι, καθώς ο Ακόστα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 89’.

ΠΑΟΚ-ΞΑΝΘΗ: 2-1 ''Επιτέλους αντίδραση...''

«Όποιος μικρός το μάθαινε, μεγάλος δεν το άφηνε», λέει ο… λαός και στην περίπτωση του Δημήτρη Παπαδόπουλου ισχύει 100% και δεν έχει κανένα υπονοούμενο.

Αγωνιζόμενος ως δεξί χαφ, έδειξε σε δύο περιπτώσεις χαρακτήρα σέντερ φορ και με ισάριθμα γκολ (21’, 54’) οδήγησε τον ΠΑΟΚ στο 2-1 επί της SKODA Ξάνθης.

Πολύ νωθροί και ακίνδυνοι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 73’ με πολύ ωραίο τέρμα του Κλέιτον (μετά από λάθος του Τζαβέλλα).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: 2-1 ''Κέρδισε και έκανε «μάγκα» τον Πλατανιά...''

Ζωντανός… έστω και με μηχανική υποστήριξη παραμένει ο Εργοτέλης. Οι Κρητικοί είχαν… το μαχαίρι στα δόντια κόντρα στον Πανθρακικό και παρότι ισοφαρίστηκαν και έμειναν με παίκτη λιγότερο, έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη με γκολ του Τζίλας στο φινάλε, 2-1

Ο Χαλκιαδάκης έκανε γκολ την μισή ευκαιρία της ομάδας του Ταουσιάνη (22’) στο πρώτο ημίχρονο και από εκεί και πέρα ο Πανθρακικός πήρε τα ηνία. Οι αλλαγές του Ρόκα έφεραν αποτελέσματα στο δεύτερο ημίχρονο, αφού ήρθε το γκολ με όμορφο πλασέ του Μεχία στο 67ο λεπτό. Η αποβολή του Γιουσούφ στο 82’ έδωσε πλεονέκτημα στην ομάδα της Κομοτηνής, που όμως το πέταξε στα σκουπίδια… αφού στην επόμενη φάση ο Τζίλας «εκτέλεσε» (83’) τον Αθανασιάδη κρατώντας ζωντανή την ομάδα του.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: 3-0 ''Κλείδωσε την παραμονή...''

Βήμα παραμονής έκανε ο Πανιώνιος, επικρατώντας3-0 του Παναιτωλικού στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής της Super League και έφθασε τους 38 βαθμούς.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης σημείωσε όλα της τα τέρματα στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης με αυτήν του Αγρινίου. Δύο γκολ (47’, 84’) ο Κολοβός, που έφτιαξε το δεύτερο, το οποίο έβαλε ο Γιάννου στο 71ο λεπτό.

Κακώς μέτρησε το πρώτο του Έλληνα μεσοεπιθετικού, καθώς ήταν σε εμφανή θέση off-side όταν δέχθηκε την πάσα, ενώ στη συνέχεια έκανε εξαιρετική κίνηση πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Παράπονα των γηπεδούχων για μη καταλογισμό πέναλτι στο 28ο λεπτό, τα οποία πιθανόν να είναι δικαιολογημένα.

Στην 8η θέση με 43 βαθμούς είναι οι φιλοξενούμενοι.

ΠΗΓΗ: SPORTFM.GR

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΗΛΙΑΣ ΚΟΥΤΣΟΔΟΝΤΗΣ